Publikovanie



Ing. Martina Pavlíková: Čaro otvoreného priestoru
Dátum pridania 20.06.2010



Publikovanie pre odborný časopis Dizajn & Technológie, číslo 1/2010.
O spájaní oddychovej a pracovnej časti bývania, či prepojenie priestoru hygieny s úložným priestorom a oddychovej zóny by sa dalo písať veľa. Avšak najzákladnejším integrovaním funkcii v dnešnej architektúre je spájanie spoločenského priestoru obývacej časti s kuchyňou. Plynutím doby sa forma prepojenia neustále vyvíja, základný účel však zostáva. K najrazantnejším zmenám v integrovanom bývaní došlo v 20. storočí. Dnes na začiatku 21. storočia sa opätovne vracia architektúra k inovácii už známych štýlov.

Integrovaný bytový priestor môžeme jednoduchšie opísať ako „spájanie viacerých funkcii
bývania do jedného komplexného priestoru“. Otvorený priestor nemusí byť použiteľný len pre rodinné domy, veľkometrážne nové byty, ale aj pre panelákové byty.

Ak sa rozhodneme riešiť prepojenie obývacej časti s kuchynskou, mali by sme najskôr
prehodnotiť technické možnosti daného priestoru. Elektrické rozvody, rozvody vody, plynu môžu rázne obmedziť naše možnosti. Pri kompletnej rekonštrukcii alebo novostavbe máme možností viac, nakoľko všetky rozvody môžeme prispôsobiť vopred podľa našich potrieb.

Pri riešení rekonštrukcie v bytových domoch alebo klasických panelákov je základným bodom rozvodov „stupačka“. Samozrejme, takmer akékoľvek preloženie, či zavedenie nových rozvodov je možné, ale veľmi nákladné. Malým, ale v dnešnej dobe častým problémom môže byť už skoro štandardné zavedenie indukčnej platne v kuchyni. Tento elektrospotrebič má veľa novodobých funkcii, ale ak nemáte v byte zavedené adekvátne elektrické napätie na jeho pripojenie do siete, bude jej zavedenie opäť nákladnejšie.
Funkcia kuchyne v sebe zahŕňa prípravu pokrmov, z čoho vyplýva aj náročnosť na
údržbu podlahy a je nutné prihliadať na výber vhodných elektrospotrebičov do otvoreného
priestoru. Možnosti materiálov pre takéto priestory sú rôzne, ale výrobcovia dlažieb a podláh už dnes označujú tieto výrobky vlastnými značkami. Protišmyk, farbystálosť, vodeodolnosť základnými vlastnosťami vhodnej podlahoviny pre otvorený priestor s kuchyňou. Použitím toho istého materiálu na podlahy v celom priestore sa nám opticky zväčší priestor a samozrejme vhodne zvolené farebné ladenie môže tmavší interiér rozsvetliť. Ak je priestor asymetrický, komplikovane členitý, môžeme minimálnym množstvom farieb a materiálov tento interiér zjednotiť a sceliť.

Spájanie kuchynskej časti s obývacou musíme chápať stále ako jeden spoločný priestor. Pre optické ohraničenie funkcii daného priestoru môžeme použiť stavebný prvok, alebo časť kuchynského nábytku, ako aj „pracovný ostrov“ alebo sa deliacim prvkom môže stať iba vhodné umiestnenie jedálenského sedenia resp. príležitostné stolovanie.

Otvorený priestor v srdci našich obydlí môže byť odvaha, niekedy nutnosť (napr. podkrovie, malometrážny byt ...) alebo možnosť ako zariadiť zdanlivo neriešiteľný priestor zaujímavým a veľmi kreatívnym spôsobom.

Za pomoci odborníka, možno nájsť interiérové možnosti, o ktorých by sme ani neuvažovali.
Odborný pohľad vyštudovaného a kreatívneho dizajnéra, s množstvom skúseností nám pomôže prevteliť naše predstavy do konkrétneho funkčného riešenia. Dnešná doba prináša dizajnérom rôzne možnosti počítačového spracovania grafického návrhu, ktoré umožnia vytvoriť takmer realistický pohľad do daného priestoru v 3D formáte.

Vizualizácie predstavujú také riešenie, ktoré vykresľuje daný priestor v reálnom pomere
k skutočnosti. Stačí sa len nechať inšpirovať možnými variáciami priestoru v reálnych farbách a tvaroch, ktoré sa nám na prvý pohľad zdali nepoužiteľné pre nás, no môžu byť tým správnym smerom. 3D pohľad do možného výsledku rekonštrukcie či do zariadenia nepopísaného priestoru by malo byť samozrejmosťou celkového návrhu od architekta resp. dizajnéra.

Ing. Martina Pavlíková
(profesionálny dizajnér)

návrat ...




Napíšte nám


Meno:
E-mail:
Mesto:
Text:


HOME |  O NÁS |  REFERENCIE |  SLUŽBY |  GALÉRIA |  KONTAKTY |  ÚVOD |
WebDesign and programming by Zetagroup