PublikovanieFÓRUM DIZAJNU 2010
Dátum pridania 20.03.201013. ročník výstavy Fórum dizajnu 2010 predstavuje aktuálne trendy nábytkového a interiérového dizajnu v návrhoch a riešeniach študentov vysokých škôl so zameraním na dizajn.

Ročník 2010 je zameraný na účinok dezénu v interiéri a použitie textilu, ktorý je jeho najčastejším nositeľom. Textil je nevyhnutným doplnkom interiéru, v mnohých podobách – ako záves, koberec, vankúš, tapiséria, obrus, prikrývka a iné – plní mnoho praktických účelov, ale aj vytvára jeho atmosféru intimity či otvorenosti, pohodlia pre oddych a komfortu pri práci. Na výstave sa predstaví 11 profesionálnych dizajnérov, 6 firiem, jedna vysoká škola a jedna stredná škola s vyše 30 produktmi.

Najväčšiu kolekciu tvoria práce študentov Ateliériu textilného dizajnu VŠVU, ktorý vedie M. A. Mária Fulková. Okrem návrhov dezénov dekoračných textílií vystavujú aj kolekciu stoličiek, ktoré vznikli v spolupráci s nemeckou firmou Poslterfashion and Trevira CS, ktorá podporuje tvorbu mladých dizajnérov organizovaním súťaží na frankfurtskom veľtrhu. Riešenia stoličiek s použitím materiálov tejto firmy boli úspešné v dvoch ročníkoch súťaže Young Creation Contract Award 2009 a 2010 vo Frankfurte. Spolupráca s firmami je pre študentom motivujúcim faktorom; ústretové sú aj domáce firmy, ako Brik Kremnica a Domark Žilina, ktoré poskytli študentom na čalúnenie svoje produkty. Firma Tuli, Bratislava, zase ochotne zrealizovala kolekciu návrhov na sedacie vaky, ktoré vznikli v Oddelení propagačného výtvarníctva na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave.

Pestrú škálu produktov prinášajú aj profesionálni dizajnéri – či už začínajúci mladí (Ondrej Eliáš, Michal Riabič, Michal Žák) alebo skúsení tvorcovia, ako Peter Bohuš, Miro Debnár, Jozef Gašparík alebo Veronika Kotradyová. Prvýkrát sa výstava otvorila aj slovenským dizajnérom žijúcim v zahraničí. Svoje práce predstavujú Babeta Ondrová a Mária Hostinová, pôsobiace v Českej repubilke a Karol Pichler z Brazílie.

Aj tento rok Slovenské centrum dizajnu ako hlavný organizátor Fóra dizanu udelí Cenu FD 2010, ktorou je možnosť usporiadať vlastnú výstavu v priestoroch výstavného a informačného bodu SCD SATELIT v Bratislave.

Minuloročný držiteľ ceny – Oddelenie propagačného výtvarníctva ŠÚV J. Vydru v Bratislave práve svoju výstavu pripravuje, jej otvorenie sa uskutoční 17. marca 2010 a potrvá do 30. apríla 2010.

Vystavujú:
Školy
Ateliér textilného dizajnu VSVU Bratislava (vedúca ateliéru M. A. Mária Fulková)
Kurz textilnej tvorby a dizajnu VŠVU Bratislava (pedagóg M. A. Blanka Cepková)
Katedra grafického dizajnu VŠVU Bratislava (pedagógovia doc. akad. mal. Pavel Choma
a Mgr. Art. Pavel Bálik)
Mendelova univerzita, Brno
Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, Bratislava - Oddelenie propagačného výtvarníctva (pedagóg Mgr. Art. Lenka Šeniglová)

Profesionálni dizajnéri
Zuzana Branišová, Michal Riabič, Eliáš Ondrej, Veronika Kotradyová, Peter Bohuš, Martina Pavlíková, Michal Žák, Karol Pichler, Mária Hostinová, Jana Růžičková, Babeta Ondrová, Miro Debnár

Firmy
Brik, Domark, Idona, Refima, Ton, Vavex
Mediálni partneri
Designum
Designby
Remeslo umenie dizajn
Informácie Yudini
Dom a bývanie

návrat ...
Napíšte nám


Meno:
E-mail:
Mesto:
Text:


HOME |  O NÁS |  REFERENCIE |  SLUŽBY |  GALÉRIA |  KONTAKTY |  ÚVOD |
WebDesign and programming by Zetagroup